Czy każda lampka jest dobra do czytania?

Pod kloszem
Article wrote: Repoort
Source: http://www.flickr.com/photos/repoort/321081988/
Każdy ma własny pomysł na aranżację mieszkania. Jedni wolą zwyczajny styl, ktoś inny preferuje nowatorskie wyposażenie, a jeszcze ktoś inny urządza dom w stylu własnym… Mieszczanie przywiązują wielką uwagę do wyposażenia salonu. Salon to pomieszczenie spotkań, rodzinnych wiecy, miejsce które prezentuje domostwo i jego właścicieli. Już tylko dla własnej przyjemności urządza się kuchnię. Gotowanie posiłków wymaga pewnej powierzchni. Drugie istotne miejsce to łazienka. Jeśli się zastanowić to niemal wyłącznie kobiety uwielbiają robić z niej świątynię, choć panowie nie pogardzą komfortową wanną hydromasażem. Co jest ważnym elementem, każdego wystroju?

Z pewnością są to różnego rodzaju meble: półki szafki, itp. Często zaniedbuje się właściwe oświetlenie . Przykładowo lampki nocne, gwarantują komfort w trakcie czytania w łóżku. Czy aby każda lampka jest dobra?

Other articles to read

Zmieniamy wystrój wnętrza za pomocą oświetlenia

Article wrote: Optiflame
Producenci wielu przedmiotów wykształcili w nas poczucie tego, że trendy ulegają zmianie i od czasu do czasu trzeba wymienić naszą odzież, obuwie czy dodatki. Poza tym postęp w rozwoju techniki powoduje, że jesteśmy zmuszeni do wymiany większości naszego sprzętu elektronicznego nawet co trzy lata. Na podobnej zasadzie przychodzą i odchodzą pewne trendy w wykańczaniu wnętrz, choć częstość tych zmian nie jest może równie poważna, jak w przypadku ubrań czy okularów. A co w takim razie z postępem technicznym? Czy to oznacza, że nasze stare żyrandole lub lampy ogrodowe powinniśmy zmieniać tak samo regularnie jak telewizor? Jak właściwie dobrać lampy do domu?


Na pewno ważne jest wygląd i wykonanie. Na półkach sklepów można znaleźć wiele różnych abażurowych lamp. Jednak ważne jest, aby ta lampa umożliwiała jednolite oświetlenie czytelnikowi. Obowiązkowo należy sprawdzić czy barwa światła ma odpowiednie natężenie. Najlepsze jest oświetlenie zbliżone do naturalnego – białego. Lampki biurkowe (www.galeriaoswietlenia.pl/cat/lampki-na-biurko) czy nocne należy także wyposażyć we właściwą żarówkę. Za słabe światło przemęcza oczy, a za silne trwale niszczy wzrok. Od jakiegoś czasu, popularnością cieszą się żarówki LED. Zalecamy jednak ostrożność. O ile żarówki LED w żyrandolu świecą z większego dystansu i światło jest rozproszone, to odbite mocne światło z LED nie będzie dobre dla oczu. Nowoczesne lampki umożliwiają regulację jasności światła, dzięki czemu jest to niesłychanie wygodny rodzaj oświetlania. Oczywiście osoby bardziej majętne mogą wydać więcej na lampy ozdobne np. z mosiężnym kloszem z elementami witrażu. Bez wątpienia to cudowny widok, ale do pisania przy poduszce raczej się nie nadaje.

Zbliżone problemy towarzyszą, jeśli chcemy kupić lampy klasyczne (www.galeriaoswietlenia.pl/cat/lampy-klasyczne). Zawsze zwraca się uwagę na wygląd żyrandolu. Jednak dobry żyrandol (www.galeriaoswietlenia.pl/cat/zyrandole) powinien równomiernie oświetlać pokój. Wiele takich sufitowych lamp, nie niezasłania żarówki, przez co skierowanie wyżej wzroku może być nieprzyjemne… Zatem warto sprawdzić czy mamy elementy, które przysłonią i rozproszą światło z żarówki. Z reguły jest to porowate szło, chociaż w niektórych żyrandolach, żarówka jest wkładana od góry, a pozostała część osłonięta jest abażurem.

Warto zapamiętać, że dobre oświetlenie to takie, które zapewnia nam komfort i zdrowie. Szczególnie należy mieć to na uwadze, jeśli w mieszkaniu bawią się małe dzieci.
17-08-18 06:30
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.