Wyroby z drewna są bardzo solidne. Charakteryzują się wieloma wspaniałymi cechami. Powinniśmy je wybierać

Analizując drewno pod względem wytrzymałości trzeba przyznać, iż nie jest to z pewnością wspaniały materiał. Gdy będziemy porównywać je z metalami, kamieniem czy ceramiką, to uświadomimy sobie, że trwałość drewna w wielkim stopniu jest zależna od warunków składowania.


więcej treści
Article wrote: Pierre-Selim
Source: http://www.flickr.com
Jedynie trwałość to bez wątpienia odporność na działanie sił szkodliwych. W najbardziej znacznym stopniu ma wpływ na nią wilgotność. Niekorzystne warunki magazynowania surowca czy wytworów wpływają w sposób istotny na degradację tworzywa. Najbardziej istotnymi wytycznymi niszczącymi drewno są grzyby rozkładu szarego oraz białego, a takżeataki szkodników pierwotnych i wtórnych. Generalnie wytrzymałość ocenia się dzięki przemianom funkcji fizycznych i mechanicznych drewna. Na trwałość drzewa w sporej mierze wpływa wiek wycięcia drzewa. Im bardziej młode drzewo tym zupełnie większy udział drewna młodocianego. Jego gęstość jest niezwykle niska, zaś sama trwałość znacznie gorsza.

Starsze drzewa mają znacznie większy udział drewna wspaniale ukształtowanego. Źle jest również robić elementy z drewna drzew starych, jakie w świetnym stopniu zakończyły okres rębności. Starsze drzewa mają większą ilość drewna twardzielowego, jakie jest naturalnie zaimpregnowane. Drewno urozmaicone zostaje garbnikami, olejkami eterycznymi oraz pochodzącymi z natury gumami. Sama twardziel podczas wegetacji jest zupełnie wyłączana z procesów przewodzących. A to powoduje, że drzewo to ma w znaczniejszym stopniu niższą wilgotność niż drewno nietwardzielowe.
1 2
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.