Jak kupić dobry samochód?

Nabywając kolejny pojazd, warto wziąć pod uwagę wiele różnych czynników i specyfikacji technicznych. Wiele osób sprawdza internetowe wyniki testów samochodów, z których można się dowiedzieć o słabych cechach oraz dobrych cechach rozmaitych marek pojazdów. Niezmiernie ważne jest odpowiedzenie sobie na pytanie, w jakich sytuacjach będziemy podróżować.


Samochód, opony
Article wrote: iStock
Source: iStock
Jeżeli posiadamy liczebną familię, na pewno należy szukać pojazdu o dużych rozmiarach z większą ilością miejsca. W sytuacji kiedy jeździć będziemy tylko tylko do pracy i niekiedy na zakupy, możemy zastanowić się o zakupie auta o niewielkim silniku, który będzie oszczędniejszy właśnie w mieście.

Od czasu do czasu słychać opinię, że na miejską jazdę bardziej sprawdzą się silniki benzynowe, a na odległości większe bardziej sprawdzi się motor diesla. Poza gabarytami samochodu, typem motoru oraz rodzaju paliwa, znaczące jest też to, jakiej klasy samochód pragniemy kupić. Czasami kierowcy wolą kupić pojazd starszej daty, ale o wyższym standardzie. Takie samochody jak Audi czy BMW są znacznie droższe niż auta typu Ford czy Opel. Jest to związane w licznymi cechami tych aut. Jakość objawia się nie tylko w komforcie podróżowania, ale także w bezpieczeństwie. Auto lepiej się prowadzi, trzyma drogi, reaguje, łatwiej nad nim zapanować. Oprócz tego lepsze wykonanie sprawia, że taki pojazd jest mniej zawodny. Szkoda tylko, że wiąże się to także z dużymi kosztami utrzymania. Nierzadko jednak kupujący wolą wydać więcej oszczędności i znaleźć pojazd na dłużej. Nie każdy jednak może sobie na to pozwolić. Alternatywną opcją jest zakup auta z wyższej półki cenowej, ale nieco starszego. Możemy wówczas mieć pewność, że każda inwestycja w taki pojazd będzie sensowna, bo oryginalne części do tych aut cechuje większa niezawodność. W przypadku, gdy nie możemy sobie pozwolić na takie wydatki, trzeba szukać tańszego rozwiązania. Zakup samochodu tańszego wcale nie musi być gorszym rozwiązaniem, jeżeli nie zależy nam tak bardzo na ekskluzywnym charakterze auta. Wówczas nie tylko sama cena będzie niższa, ale również wszystkie opłaty związane z remontami. Na przykład przy założeniu, że chcemy mieć przede wszystkim pojazd oszczędny, możemy nabyć benzynowy silnik o niewielkiej pojemności i takiej klasy, żeby wszelkie naprawy nie były zbyt kosztowne. Trzeba także pamiętać, że nawet wielkość opon mogą wpłynąć na koszty użytkowania. Przykładowo większe rozmiary jak opony 205 r16 55 czy opony 195 65 r15 w zwiększą średnie spalanie benzyny, bo będą miały większą powierzchnię tarcia o nawierzchnię.
14-03-14 15:43
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.